Posle nedelju dana zagrevanja kvalitetnim programom, sinoć je počeo zvanični deo Nišville festivala! Kako tradicija nalaže i kako treba biti, festival otvaraju lokalni muzičari. Ovoga puta, bio je to Niš Double Band sa Monségur sastavom. Nagradu za životno delo dobija Lazar Tošić, jedan od najistaknutijih jazz umetnika ,,stare garde’’, on dominira na bubnjevima i na domaćoj sceni još od šezdesetih godina. Lazar Tošić je izjavio da mu ova nagrada znači u duhovnom pogledu, što je na kraju i najvažnije.
Piše: Darija Pavlović
Foto: Dimitrije Petković
Njegov rad i angažman u jazz orkestrima je okupljao muzičare svih generacija i podstakao ga je da nastupa širom Evrope na brojnim festivalima, pa čak i na Kubi. Dostigao je vrhunac karijere na domaćoj sceni kada se pridružio Big Bandu i postao član Sexteta Marković-Gut. 1987. godine osniva jazz bend po imenu Lazar Tošić Quintet sa postavom istaknutih muzičara svih generacija i sa idejom da mladi muzičari treba da budu uzeti kao modeli kojima je potrebna podrška i vođstvo zarad uspeha.U nepovoljnim devedesetim godinama, Tošić je svojim radom oživljavao i očuvao jazz na srpskoj sceni, čak je i osnovao ,,Plato Jazz i Blues Festival’’ i ,,Pozorišni gradski međunarodni jazz bend’’ pod pokroviteljstvom Budva Grad Teatra, domaći bend koji je u Budvi okupljao jazz muzičare iz celog sveta. Ovaj Kraljevčanin, koji se u mladosti preselio u Beograd u potrazi za muzičkim znanjem, je nastupao sa mnogim svetski poznatim jazz muzičarima, kao što su Lee Konitz, Earnie Vilkins, Kenni Drev, Terri Clark, Duško Gojković, John Hendrik, Eddie Harris, Alvin Kuinn (sa kojim je pre više od 20 godina svirao koncert za dva bubnja u Iliji Koncertna dvorana Fondacije M. Kolarac), Hank Mobli, Džoni Grifin, Dee Dee Mc Neal i mnogi drugi.
Kenni Garrett Quintet
Sana Garić
Za sve prave poznavaoce kvalitetne jazz muzike, Kenny Garrett je bio glavna zvezda prve večeri (ili Nišvilla uopšte) jer je ovaj američki post-bob jazz saksofonista i flautista veoma priznat u svetu i dobitnik je brojnih nagrada kao i epiteta od stručnjaka da je najznačajniji alt saksofonista svog vremena. Ugledajući se na oca stolara, koji je iz hobija svirao alt saksofon, Keni počinje da svira i postaje priznat u svojoj mladosti kao član, ni manje ni više, Duke Ellington orkestra i benda Miles Davisa. Postao je najpoznatiji kada je proveo pet godina u krugu Miles Davisa, u Davisovom električnom periodu i povodom toga izjavio: ,,Neki ljudi su me upoznali kroz Miles i onda su došli na moje koncerte. Mislim da je to deo moje istorije i ja sam ponosan na to. Još uvek pokušavam da iskažem svoje ime i svoju muziku. Samo gledam to kao deo istorije i to će biti tamo. Svaki put kad pomene Kenni Garrett, vjerovatno će biti povezano s Milesom Davisom, ali istovremeno, kada pomene Herbie Hancock, uvek pominju Miles Davis ili Vaine Shorter. Na to se naviknuti nakon nekog vremena. (allaboutjazz.com)’’.
Od tada vodi solo karijeru i osvaja brojne nagrade, Grammy za najbolji jazz album 2010. godine, devetosruki je pobednik u konkurencij alt saksofonista po glasovima publike prestižnog magazina ,,Downbeat” i pod svojim imenom je objavio devetnaest albuma na kojima se u sviračkom smislu dokazao kao vrhunski kompozitor i aranžer. Čuvenom pesmom ,,Happy people” je završio svoj energičan i bombastičan nastup i pristupio binu Inner Circle sastavu.
Inner Circle
Paz
Inner Circle ima dugogodišnju istoriju u reggae svetu, kvintet je iz Jamajke i dobitnik Grammy nagrade. Veoma je cenjen reggae sastav jer spaja poseban stil pop jamajčanskih ritmova i energije. Inner Circle je svirao sa največim svetskim muzičkim festivalima i muzičkim ikonama poput su Elton John, Van Morrison, Jimmi Page, Robert Plant, Carlos Santana i mnogi drugi. Za pedesetogodišnjicu svog postojanja, Inner Circle je nastupio na Nišvilu sinoć i svojim ,,Bad Boys” i “A lalala long” hitovima koji su inače proglašeni za najbolje reggae pesme na svetu, promenio energiju sa tvrdjave i govorom učinio da se svi osećamo kao jedno, bez obzira na različite ideje, što je i cilj i glavna filozofija ovog sastava.
Posle Inner Circle, u pomalo različitom zvuku nastupa Paz, sastav iz Tel Aviva, oldschool rock orijentacije sa primesama bluesa. Na čelu sa harizmatičnom pevačicom karakterističnog glasa Gal De Paz, ovaj sastav dominira na pozatim evropskim festivalima i predgrupa su mnogim svetskim rock i blues zvezdama. Sastav Hartyga zatvara prvo zvanično veče Nišville festivala.
Hartyga je psihodelični etno-rok bend koji meša tradicionalne tuvanske muzičke instrumente i ,,kargiraa’’ i ,,hoomei’’ pevanje. Höömij na mongolskom znači grlo i posebna je varijanta pevanja koja je prisutna uglavnom u mongolskim plemenima, Tuvancima iz južnog Sibira. Suština i umetnost ovakvog starog, grlenog pevanja koji se po tradiciji prenosi s kolena na koleno, je stvaranje zvuka tako da jedan ili više tonova istovremeno zvuče zajedno sa osnovnim tonom. Ovo tradicionalno pevanje se može čuti na nacionalnim i internacionalnim festivalima, pa nam je tako i Hartyga stigla u Niš. Misija benda Hartyga je da celom svetu pokažu njihovo bogato muzičko nasleđe u savremenoj interpretaciji i da drevnu kulturu prikažu u svom živopisnom izvoru inspiracije i sreće.
Iz Open Stage-a smo izdvojili Sanu Garić, bivšu članicu grupe Xanax, devojku koja nikad nije volela žanrovske odredice pa je sama stvorila elektro zvuke koji se slažu sa njenim mračnim senzibilitetom.